Ημέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού

Την Τετάρτη 6 Μαρτίου 2024, ημέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού,  πργματοποιήθηκαν διάφορες εκδηλώσεις στο σχολείο.

Το Α1 και Α2 μαζί αφού παρακολούθησαν την αφήγηση του παραμυθιού :"Τοποτιπ: Με πειράζουν στο σχολείο" συζήτησαν και προχώρησαν στην κατασκευή κολάζ με σχετικά συνθήματα.

Το Β2 με αφορμή το παιχνίδι πέτρα, ψαλίδι, χαρτί και το βίντεο που είδαν με την ιστορία του Oliver Barton για την σχολική βία, έφτιαξε μια αφίσα !!!

Το Γ'1 αφού είδε το βιντεάκι του Οliver Βutton και άλλα σχετικά που προάγουν τη φιλία και την αλλοβοήθεια μεταξύ των συμμαθητών, προχώρησαν στις παρακάτω εργασίες.

Όλοι χρωματιστοί και όλοι ίσοι!
Η δράση της ΣΤ τάξης στα πλαίσια της ημέρας κατά του σχολικού εκφοβισμού ήταν η παρουσίαση τραγουδιού στους δρόμους και στην πλατεία του χωριού από τους μαθητές, οι οποίοι κρατούσαν χρωματιστά μπαλόνια και χαρτάκια με συνθήματα τα οποία μοίραζαν στους περαστικούς.
Οι στίχοι του τραγουδιού ήταν δημιουργία μαθήτριας και η μουσική ομαδική δημιουργία.
ΟΧΙ ΣΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟ
ΝΑΙ ΣΤΗ ΦΙΛΙΑ