Erasmus+ Ka1 2019-2020

Καινοτομία, Δημιουργικότητα και η σωστή χρήση τους στο σχολείο

I.C.A.R.U.S.

20200710 101450
Μετά από συζητήσεις και ανταλλαγές απόψεων με τους εκπαιδευτικούς της σχολικής μας μονάδας καταλήξαμε στην κοινή σκέψη ότι η δημιουργικότητα, η κριτική σκέψη και η καινοτομία είναι βασικές προϋποθέσεις για την πρόοδο και ανάπτυξη μιας κοινωνίας και είναι αξίες που προωθούν την επιστήμη, την τεχνολογία αλλά και τις ανθρώπινες σχέσεις.
    Το Δημ. Σχ. Βασιλικών όντας ένα σχολείο σε αγροτική περιοχή της Β. Ελλάδας και έχοντας μεγάλο αριθμό μαθητών από άλλες χώρες (το 1/5 των παιδιών) έχει επιπλέον την ανάγκη χρήσης μεθόδων για την ομαλή ένταξη των μαθητών αυτών στη σχολική και ευρύτερη κοινότητα.
    H επιμόρφωση θα πρέπει να ξεκινάει αρχικά από τους εκπαιδευτικούς που είναι ο πλέον σημαντικός παράγοντας στην εκπαιδευτική διαδικασία. Ο σωστά καταρτισμένος εκπαιδευτικός θα μπορέσει να προωθήσει τη δημιουργική σκέψη, την αλλαγή στάσης και τις καινοτόμες ιδέες χρησιμοποιώντας παραγωγικές μεθόδους και πρακτικές.
  Η ανάγκη για επιμόρφωση από κάποιο φορέα εκτός Ελλάδας υπήρξε επιτακτική μια που τα σχολεία στις μέρες μας είναι κομμάτια μιας σύγχρονης παγκοσμιοποιημένης κοινωνίας της γνώσης και της πληροφορίας και η διερεύνηση της ταυτότητας και της λειτουργίας φορέων πέραν του χώρου όπου δραστηριοποιείται ο οργανισμός μας προσφέρει εξωστρέφεια, εξοικείωση και δυνατότητα διερεύνησης διαφορετικών προτάσεων για τη βελτίωση της λειτουργίας υπαρχουσών δομών.

20200710 101406

Παρακολουθήσαμε βιωματική εκπαίδευση από τον οργανισμό  Euromind στη Μάλαγα της Ισπανίας. Η κινητικότητα του σχολείου μας πραγματοποιήθηκε από τις 25/11/2019 ως τις 29/11/2019 και η επιμορφώτρια   Ana Carrasco μας έφερε σε επαφή  με πρακτικές για την ενίσχυση της δημιουργικότητας, της επικοινωνίας, της συνεργασίας και της κριτικής σκέψης  χρησιμοποιώντας μεθόδους και τεχνικές που βοηθούν στη λύση προβλημάτων και τη δημιουργία ευχάριστης ατμόσφαιρας στην τάξη. Συζητήθηκαν ορισμοί όπως η κριτική σκέψη και η δημιουργικότητα και δόθηκε έμφαση σε τεχνικές που ενισχύουν την  εν συναίσθηση, τη σωστή επικοινωνία, την αυτοεκτίμηση και την  αίσθηση της ομαδικότητας. Όλα αυτά μέσα από βιωματικές ασκήσεις, μέσα από προσπάθεια αλληλεπίδρασης ανάμεσα στους συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς από Ελλάδα, Ιταλία, Πολωνία και Γερμανία και μέσα από τη βασική αρχή ότι  ο εκπαιδευτικός  θα πρέπει να ξεκινήσει τις αλλαγές που επιθυμεί αλλάζοντας πρώτα  τον εαυτό του  και τον δικό του τρόπο σκέψης. Η εφαρμογή των βασικών αρχών που αποκομίσθηκαν από το σεμινάριο πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μέσω δράσεων εθελοντισμού και καινοτομίας.

FB IMG 1594369106890FB IMG 1594369122677FB IMG 1594369148268FB IMG 1594369135331FB IMG 1594369166313FB IMG 1594369119286